Krajane.cz | Austrálie | Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Norsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: auto v rakousku  (Přečteno 196474 krát)
Michalmstorek



Karma: 0
Příspěvků: 1


« : Březen 24, 2015, 05:23:08 pm »

dobrý den, chtěl bych se vás optat jak je to s přihlášením auta v rakousku jestli je to doopravdy tak nutné jak se všude píše. Moje situace : Jsem v rakousku jiz 4 mesicem, normalne pracuji na smlouvu, mam tady nahlaseny vedlejsi pobyt konkretne v INN, auto me stoji porad v podzemni garazi takze neni na ocich, jezdim s nim jen kdyz je to bud opravdu nutne nebo jen kdyz jedu do ČR.
ZAJIMA ME JESTLI KDYZ AUTO PREPISU NA JINOU OSOBU V CR A SEPISU S NI DOKUMENT O ZAPUJCENI VOZIDLA.... BUDU MIT PROBLEM S RAKOUSKOU POLICII KDYZ ME ZASTAVI ??
POPR. JINA MOZNOST JAK TUTO SITUACI RESIT??
Dekuji mnohokrat za rady .....
Zaznamenáno
Ctirad



Karma: 0
Příspěvků: 5


WWW
« Odpověď #1 : Březen 25, 2015, 06:26:38 pm »

Už se to tady řešilo. Já sice bydlím blízko české hranice, kde se na to asi tolik nedbá. Několikrát mě kontrolovala rakouská policie a na českou značku nebo majitele vozu se neptali. Dva roky jsme dokonce bydleli přímo v domě vedle policejní stanice a parkovali na dohled na zahradě. Pokud s autem jezdíte málo a jinak není na očích, tak bych tu českou značku nechal.
Zaznamenáno
Basic



Karma: 0
Příspěvků: 8


« Odpověď #2 : Duben 20, 2015, 05:39:57 pm »

Vozit u sebe okop.prac.smlouvu.Dojíždím 1krát za 14 dní domů do Česka!Neni problém.Zjištěno od Rakouské policie!!!
Zaznamenáno
kratasr



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #3 : Leden 03, 2018, 09:37:58 pm »

Vozit u sebe okop.prac.smlouvu.Dojíždím 1krát za 14 dní domů do Česka!Neni problém.Zjištěno od Rakouské policie!!!
jak okopírovanou pracovní smlouvu? V čem to pomůže?
Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #4 : Květen 16, 2019, 10:59:43 am »

chtěl bych se vás optat jak je to s přihlášením auta v rakousku jestli je to doopravdy tak nutné jak se všude píše ...
Nutné to podle mě je, podle něčeho (ale nevím konkrétně čeho) platí, že jakmile někdo déle jak 185 dnů žije v nějakém státě EU, tak tam musí přihlásit i auto.

Jsem zrovna v onom procesu přihlašování, dnes jsem jel na ÖAMTC, a zas jsem odjel neúspěšně zpět. Na co jsem narazil, a co se bohužel v tom návodu tady na webu nepíše je, že pro přihlášení auta je vyžadován EU-Übereinstimmungserklärung (COC-Papier). Což je nějaký papír "prohlášení o shodě" od výrobce vozidla. Bez něj bohužel ...

Zaznamenáno
Kropino86



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #5 : Květen 30, 2019, 12:34:30 pm »

to BONAVOX

ahoj, asi me ten prepis taky nemine, muzu pak poprosit o zkusenosti co kam zanest a kolik to zhruba stalo? kolik třeba vychazi ta dan NOVA? diky, Honza
Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #6 : Květen 30, 2019, 02:03:50 pm »

No zatím jsou zkušenosti takovéto:

- na ÖAMTC jsem dostal seznam, co chtějí k přihlášení auta: COC-papier, zaplacený poplatek pro Landes datenbank, techničák část I a II, kupní smlouvu, emailovou adresu, prohlídku §57a, Meldezettel

- největší peklo bylo se sháněním toho COC-papíru; koupil jsem starší Mercedes v Česku, a samozřejmě jsem k němu nic takového nedostal; v prvním Mercedes zastoupení v Rakousku na mě hned šili boudu, že papír seženou za 180 EUR, ale že tam auto musí 10 dnů být rovnou i na servisní prohlídku §57a za dalších XXX EUR - zkrátka na mě chtěli rejžovat; což se mi nezdálo, takže jsem pak hledal na internetu, druhé zastoupení Mercedesu prej že papír sežene bez potřeby servisu; na netu jsou pak portály, které COC-papír pro Mercedes seženou za 130-140 EUR; naštěstí mě napadlo se zeptat i v Česku, kde jsem se složitě prokousal až na zastoupení Daimler - s netradičně velice příjemným přístupem - jestli už historicky někdy to samé vozidlo řešili, tak to bude zdarma, jestli neřešili, tak za 3 tisícovky; už ho řešili, takže mi ten COC-nesmysl poslali až do Rakouska zadarmo; jinak pro představu jsou do dvě stránky technických údajů o autě, z mého pohledu naprostá zbytečnost

- zítra jedu do ÖAMTC na prohlídku §57a, tak poreferuju zkušenosti
NOVu se předpokládám taky dozvím zítra
Zaznamenáno
Kropino86



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #7 : Květen 30, 2019, 02:41:30 pm »

diky za info, ja prave na zaklade toho, co se vice a vice dozvidam uvazuju, ze svou starou fabku prodam a koupim něco primo v AT, a nebo použiju kolo, na kterem jezdim dost a dost Úsměv
Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #8 : Květen 31, 2019, 01:37:13 pm »

- prohlídka § 57a bez problémů, maník si to prohlédnul, něco datloval do počítače, pár drobných výhrad; cena 40 EUR

- v předstihu jsem musel zaplatit Eintragung bei der Landesregierung 120 EUR

- všechno řeším přes ÖAMTC, ti chtěli ještě za Eintragung in die Genehmigungsdatenbank 36 EUR

- předvyplnili mi papíry pro NoVA včetně výpočtu daně za 30 EUR

- samotná NoVA (u mého auta) je vyčíslená jako 13 % z kupní ceny auta (patrně proto chtějí vidět tu kupní smlouvu?); skutečná kupní cena byla 8.334 EUR, ale počítali to z ceny 5.836 EUR (netuším proč, patrně na to mají nějaké tabulky?), výsledná daň NoVA je 679 EUR + 20 % = 815 EUR (pro představu mám Mercedes C z roku 2008, motor 2996 ccm, tehdejší Neupreis vyčíslili na 46.802 EUR, mají na to tuším nějaké databáze); nicméně NoVA se platí bez ohledu na to, jestli bylo koupeno auto v zahraničí, anebo v Rakousku? anebo jen pro auta ze zahraničí?

- no a k tomu si ještě musím sjednat pojištění, což bude hádám minimálně 100 EUR měsíčně ...

* ÖAMTC eintragung.pdf (40.06 KB - staženo 679 krát.)
« Poslední změna: Květen 31, 2019, 02:30:04 pm od Bonavox » Zaznamenáno
Kropino86



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #9 : Červen 02, 2019, 07:55:36 pm »

diky za hodne detailni prehled! urcite to spouste lidem dost pomuze co se tyce te novy, ja myslel, ze to funguje jako nase ekologicka dan, kdy pokud je u auta uz zaplacena tak se znova neplati, takze asi nevis, jestli tu dan musis platit i u ojetych aut koupenych v aT?
Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #10 : Červen 03, 2019, 07:21:42 am »

Co jsem tak zjišťoval, tak jestli to chápu dobře, tak NoVA se platí za první registraci auta v Rakousku?
Čili u nových aut koupených v Rakousku, anebo u nově registrovaných aut ze zahraničí.

Nevíte někdo, jestli je v něčem rozdíl (daně, povinné ručení), pokud auto jezdí na benzín, anebo na LPG?
Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #11 : Červen 11, 2019, 09:07:37 am »

Tak další info pro upřesnění, neb jsem dnes z finančního úřadu odešel bez pořízení.

- před zaplacením NoVA musí být auto zapsáno v registru (buďto je to Landesregierung, anebo Genehmigungsdatenbank, to teď nevím)

- úředník na finančním úřadě po mě dále požadoval i kupní smlouvu v němčině + aby v ní byla kupní cena v EUR; když jsem se ho ptal, jestli to může být normální překlad, anebo úředně ověření, tak se jen pousmál a pokrčil rameny ...

- jinak termínově to zatím vypadá tak, že objednání se na kontrolu § 57a u nás trvalo týden (než byl volný termín), zápis do registru prý bude trvat dva až tři týdny; vyřídit přihlášení do měsíce mi tak začíná připadat trochu utopie
Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #12 : Červenec 08, 2019, 09:27:32 am »

Druhá návštěva na finančním úřadě ohledně NoVA už byla úspěšná, takže zde jsou další postřehy:

- zápis auta do databanky trval měsíc a nějaký den; přepsat auto v rámci měsíce je tak holá utopie

- přeložená kupní smlouva stačila bez ověření, a nakonec jsem ji vůbec k ničemu nepotřeboval; oni ji totiž chtějí k tomu (a hlavně tu kupní cenu v EUR), aby mohli spočítat výši NoVA přes Eurotax; jenže když si necháte udělat papíry přes ÖAMTC, tak ten výpočet přes Eurotax dostanete od ÖAMTC; takže úředník začal počítat počítat, načež mu vyšla NoVA nějakých 1100 EUR; pak kouká do mého vyplněného přiznání k NoVA, kde byla vyplněná částka 815 EUR (jak jsem to dostal od ÖAMTC), a prej že co to je? povídám mu, že takto to spočítalo ÖAMTC, a že k tomu mám i výpočet z Eurotax; tak na to chvíli koukal, pak ten svůj výpočet roztrhal, nechal si ten od ÖAMTC na 815 EUR a bylo (takže 2700 Kč, co jsem zaplatil za překlad kupní smlouvy, vlastně vyletělo zbůhdarma oknem, protože k ničemu nebyl potřeba)

- NoVu lze zaplatit rovnou v hotovosti na finančáku, po jejím zaplacení pak už jde auto přihlásit

- teď ještě vedu boj s pojišťovnami, jestli mi uznají bezeškodní průběh z česka (což se jim moc nechce, a chtějí mi napálit plnou sazbu za povinné ručení)
« Poslední změna: Červenec 08, 2019, 10:17:47 am od Bonavox » Zaznamenáno
Bonavox
Host
« Odpověď #13 : Červenec 18, 2019, 10:38:33 am »

Tady jsem narazil na jakousi kalkulačku na výpočet NoVA: https://www.nova-rechner.at/index.php/rechner-menu
Zaznamenáno
Svatý Tomáš



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #14 : Září 02, 2019, 03:57:53 pm »

Dobrý den, děkuju za podnětnou předchozí diskuzi. Chtěl bych se zeptat, co dělat, kdyby hypoteticky nastala situace, že žiji (Hauptwohnsitz) a pracuji ve Vídni, auto (registrované v ČR s českou SPZ) mám zaparkované v ČR v garáži a v Rakousku jej nepoužívám. Znamená to ale, že se tedy s autem nesmím v Rakousku ani objevit? Co třeba dělat, když pojedu v zimě na hory nebo když se pak budu chtít s pomocí auta odstěhovat / přestěhovat? Nebo např. na podzim pojdeu z ČR před Rakousko k moři a po několika měsících třeba do Rakouska na dovolenou. Mezi tím bude auto v ČR, ale zatím uplyne rozhodně delší doba než dva měsíce, která je nutná pro případnou registraci vozu v Rakousku. Mohl by i z toho vzniknout problém? Pokud by si člověk všechna ta nařízení vykládal doslovně a rigidně, tak asi ano..., co myslíte?
Díky za reakci!
ST
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Italie.krajane.cz © 2013
Z Itálie o Itálie, česky, slovensky i italsky. Stránky Čechů a Slováků o práci, studiu, ubytování, životě, zábavě a akcích v Ituálii. Užitečné články, diskuzní fóra, inzerce práce v Itálii, bydlení, seznamka a spousta dalšího.

Odkazy